Podróż przez życie z licznymi przystankami, w tym również autobusowymi
Blog > Komentarze do wpisu

Przystanek 131 - gra ze znaczkami

                    Ten przystanek usytuowany jest niedaleko budynku poczty, przy ulicy Mickiewicza. Miejsce ciekawe i oblegane przez podróżnych, ponieważ  zatrzymują się tutaj autobusy 16 linii miejskich i podmiejskich. Pod przystankiem i ulicą nowe przejście podziemne, z dziwacznymi szklanymi dachami, brudnymi i zasypanymi liśćmi. Budowa tego przejścia rok temu paraliżowała praktycznie ruch w centrum miasta. Budynek poczty przed wojną był siedzibą szkoły a poczta mieściła się wówczas przy ulicy Urszulańskiej. Dziś obchodzimy Dzień Znaczka Pocztowego, więc to krótkie wspomnienie o poczcie jest jak najbardziej na miejscu.

Każdy z nas przeszedł chyba przez chorobę zbieractwa, niektórym zostało to na zawsze. Kolekcjonuję porcelanowe krówki, biało-czarne przede wszystkim. Kolekcja rozrosła się z latami do rozmiarów przerastających możliwości niedużego mieszkania w bloku. Krowy są wszędzie: na oknach, w szafkach, na ścianach, w pudłach.

Szczególnie dumna jestem ze zbioru znaczków pocztowych z całego świata. Albowiem krowy są wszędzie, nawet na Terytorium Antarktycznym Francji. To poczciwe zwierzę stało się w 1963 roku jednym ze światowych symboli programu walki z głodem pod hasłem "Freedom from hunger -Wolność od głodu".

Mam znaczki prawie wszystkich państw afrykańskich - tam krowa rzeczywiście jest nadal wielkim skarbem. Również Europa nie zostaje w tyle - piękne serie wydaje Wielka Brytania, Irlandia, a szczególnie wyspa Jersey, ojczyzna dżersejek . Na tym tle Polska wypada blado, najważniejsze chyba zwierzę hodowlane nie zostało godnie uczczone przez Pocztę Polską, kilka znaczków jakie posiadam, wydano już dawno i nie są one filatelistycznym rarytasem.

Mam nadzieję, że mimo rozwoju innych form komunikacji, znaczki będą nadal wydawane, by cieszyć oczy nie tylko kolekcjonerów. Czego sobie i moim krówkom w Dniu Znaczka Pocztowego życzę.

PS. Dziś rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. O jego nowych wierszach - jutro

wtorek, 09 października 2012, atojaxxl

Polecane wpisy